پایان نامه کارشناسی معماری طراحی مجموعه ورزشی

پایان نامه کارشناسی معماری طراحی پردیس سینمایی
آذر ۲۸, ۱۳۹۶
پایان نامه کارشناسی معماری پرورشگاه
آذر ۲۸, ۱۳۹۶
نمایش همه

چکیده پایان نامه                

با توجه به موضوع پروژه كاملا مشخص است كه علاوه بر طرح،‌ايده‌‌هاي طراحي و نيز استانداردهايي كه درشكل‌‌گيري چنين مجموعه‌اي موثر است بايد معرفي گردد. دو بحث فوق اساس نگارش‌اين رساله مي‌باشد.

درفصل اول به معرفي ورزش وفضاهاي ورزشي درايران وجهان خواهيم پرداخت ودرپايان نمونه فضاهاي ورزشي داخلي وخارجي معرفي فصل دوم به شناخت بستر طرح (سايت) مي‌‌پردازدو كليه عوامل شكل دهندة طرح از جمله مسائل اقليمي، جغرافيايي، تاريخي و … را بررسي خواهيم كرد.

در فصل سوم خصوصيات جزء فضاهاي مجموعه و ضوابط و استاندارهايي را كه به صورت اجبارهاي فني بر طرح سايه مي گسترانند به اجمال معرفي مينمايم.

فصل چهارم فرايند طراحي و روشي را كه نگارنده براي طراحي دنبال نموده است به طور كلي بررسي مي‌كند و نهايتا منابع اصلي كار پروژه، فصل پنجم راشكل مي‌دهد.

فصل اول

كليات

مقدمه:

بشر از دير باز با تحرك و انجام حركات گوناگون به نوعي اندامهاي خود را به فعاليت فيزيكي وا مي‌داشته است. چه آن زمان كه با پاي پياده و به سبكي ابتدايي به دنبال شكار روان مي‌‌گشته و چه در دوره‌هاي بعدي كه با اهلي كردن برخي از حيوانات وسوار شدن بر پشت  آن فعاليتهايي را در جهت كار و زندگي بهتر به انجام مي‌رسانيد. با پيشرفتهاي مختلف تمدن بشري انجام رقابتهاي ورزشي به عنوان بخشي از اوقات فراغت  و سپس به صورت فعاليت‌هايي مستمر و حرفه‌اي جايگاه خود را در ميان جوامع و اتبات رسانيده است.

امروزه انجام مسابقات رسمي و بين المللي در رشته‌‌هاي مختلف ورزشي به صورت المپيك و يا مسابقات جهاني و كسب افتخارات و عناوين قهرماني به صورت اهدافي عاليه در آمده است.

رشته ‌هاي مختلف ورزشي جداي از نوع حركات و فعاليت‌هاي فيزيكي در يك عامل مشترك هستند و آن مسئله رقابت و كسب پيروزي است. فعاليت‌هاي ورزشي در رشته‌هاي گوناگون از تنوع بالايي برخوردار هستند.

در رشته‌هاي مختلف، فعاليت‌ها به صورت انفرادي ـ گروهي و تيمي ـ در زمينه‌هاي خاص يا در آب و با ابزار و آلات گوناگوني صورت مي‌گيرد. ولي نهايتا كليه اين رشته‌ها در شرايط خاص مكاني و در چارچوب قوانين و ضوابط خاص شكل مي‌گيرد. آنچه امروزه مورد توجه جدي است برخورد علمي و متاثر از برنامه‌ريزي‌هاي كوتاه مدت و دراز مدت با رشته‌هاي مختلف ورزشي مي‌باشد.

طرح موضوع و اهمیت آن :

با توجه به وسعت و تعدد رشته‌هاي مختلف ورزشي، برنامه ريزي براي طراحي و ساخت مجموعه‌اي ورزشي ، ارتباطي مستقيم به ميزان علاقمندي و نيازهاي مختلف جامعه براي رشته‌هاي ورزشي دارد.

امكانات و محدوديتهاي موجود – ضريب اهميت در هر يك از رشته هاي در سطح جامعه منجر به نتايج زير گشته است:

گستردگي ورزش فوتبال در بين جوانان و مادر بودن دوميداني براي ديگر رشته هاي ورزش لزوم ايجاد استاديوم و زمينهاي فوتبال در مجموعه ورزشي رانمايان مي‌سازد.

با توجه به امكان انجام بسياري از رشته هاي ورزشي ر سالنهاي سرپوشيده برنامه ريزي و ساخت سالنهاي سرپوشيده مسابقات تعداد زيادي از رشته هاي ورزشي را تحت پوشش قرار خواهد داد.

ايجاد امكان فعاليت در رشته هاي آبي براي تمامي فصول ضرورت در نظر گرفتن سالن سرپوشيده استخرها را نمايان مي سازد.

برنامه ريزي و ساخت مانژ اسب سواري – پيستهاي دوچرخه سواري و موتور سواري ـ زمين چمن هاكي ـ سالنهاي اختصاصي اسكواش ـ بولينگ و پاتيناژ به دلايل زير از فهرست نيازمنديهاي مجموعه حذف گرديده‌اند:

  1. وجود امكانات مشابه در ديگر مجموعه هاي ورزشي و يا كلوپها
  2. هزينه نسبتا بالاي ساخت و نگهداري
  3. وجود محدوديت در زمين اختصاص داده شده در مجموعه
  4. تعداد نسبتا كم افرادي كه در سطح جامعه به ورزشهاي فوق مي پردازند.امروز فعاليت‌در رشته‌هاي مختلف ورزشي تابع مكانها و شرايط خاصي است كه در چارچوب آن برگزاري مسابقات شكل مي‌گيرد.بازي اسكواش در سالني خاص و بوسيله راكت انجام مي‌گيرد. در اين نوع سالنها ديوارهاي روبرو و جانبي از جنس صلب و ديواره پشتي (كه معمولا تماشاگران از پشت آن نظاره مي كنند) از شيشه نشكن ساخته مي شوند. جنس كف زمين بازي نيز به گونه اي است كه توپ پس از برخورد به آن شتاب خود را از دست ندهد.بدمينتون نيز ورزشي است كه با استفاده از راكت و توپ مخصوص بصورت انفرادي و يا دو نفره انجام مي‌گيرد. در اين بازي محدوده بازي با استفاده از خط كشي و در دو سوي تور مشخص مي گردد.بسكتبال از جمله ورزشهاي تيمي است كه به صورت گروهي انجام مي‌گيرد و تنها احتياج به نصب حلقه‌هاي مخصوص در طرفين زمين بازي دارد. كفسازي آن نيز كف پوش و يا پاركت چوبي است. اين ورزش را نيز در شرايط آب و هوايي مناسب مي‌توان در هواي آزاد بر روي آسفالت انجام داد.بولينگ نيز احتياج به سالن و تجهيزات ويژه دارد. در اين رشته ورزشكار با پرتاب توپ مخصوص بر روي يك مسير مشخص بايستي بلوكهاي چوبي كه در ظاهر بطري شكل هستند را سرنگون سازد. در اين بازي كليه عمليات مربوط به چيدن بلوكهاي بازگشت توپ به ابتداي مسير توسط دستگاهها و تجهيزات اتوماتيك انجام مي‌پذيرد.پيمگ پنگ بر روي ميز و با راكت و توپ انجام مي‌گيرد. انواع آن يك يا دونفره و در سالن و يا هواي آزاد قابل انجام است.تنيس بر روي زمين هاي رسي و يا در داخل سالن ها قابل انجام است. همانند بدمينتون به صورت يك و يا دو نفره و با ا
  5. ورزش تكواندو جزء ورزشهاي رزمي است. بر روي تشك و با استفاده از كلاه ايمني و حركات دست و پا انجام مي‌گيرد.
  6. ورزش پاتيناز به صورتهاي مختلف انجام مي‌گيرد، حركات نمايشي يك و دو نفره ـ سرعت و … پاتيناژ بر روي لايه‌اي از يخ و با استفاده از كفشهاي مخصوصي كه در زير آن تيغة فولادي عمودي تعبيه گشته قابل انجام است. كفسازي آن با استفاده از تجهيزات ويژه‌اي كه دما را پايين نگه مي دارد ساخته مي‌شود.
  7. ورزش بوكس در رينگهاي مخصوصي كه دور تا دور آن بوسيله طناب محصور گرديده انجام مي گيرد. ورزشي است دو نفره و توسط چند داور قضاوت مي گردد. ورزشكاران اين رشته از دستكش هاي مخصوص بوكس استفاده ميكنند.
  8. در كفسازي آن نيز از كفپوشهايي كه ترجيحا حالتي نيمه ارتجاعي دارند استفاده مي گردد.اين روزش به غير از سالن در زمينهاي روباز نيز قابل انجام مي باشد. (در هوايي آرام و بدون ورزش باد.
  9. در اين بازي حريم وجود ندارد و ديواره‌ها حريم زمين را مشخص مي سازند.
  10. ورزش اسب سواري به صورت كورس و يا انفرادي در شرايط مختلفي انجام مي‌گيرد. پيست‌هاي مخصوص و يا مانژ‌هاي اختصاصي از جمله مكانهايي هستند كه در آنها مسابقات برگزار مي‌گردد. در اين نوع رقابتها از موانع مختلفي تستفاده مي‌گردد. همچنين بعضي از رقابتها در داخل سالن انجام مي‌گيرد، كه در اين صورتا لازم است كف اين سالنها براي جلوگيري از ايجاد مشكل براي اسب و سوار كار بستر سازي مناسب گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

تستت متن منو