پروپزال ارشد معماری طراحی مجموعه اقامت،تفریحی صخره نوردی با تاکید بر اکولوژی منطقه همدان

پروپزال ارشد معماری طراحی تالار شهر با رویکرد ارتقا تعاملات اجتماعی
آبان ۱۷, ۱۳۹۷
رساله ارشد طراحی فضای آموزشی کودکان زیر ۱۲ سال برای افزایش خلاقیت کودکان
آبان ۲۶, ۱۳۹۷
نمایش همه

 

 

مشخصات عمومی پروپزال یا مقاله ( Paper )
عنوان کامل پروپزال ارشد معماری طراحی مجموعه اقامت،تفریحی صخره نوردی با تاکید بر اکولوژی منطقه همدان
گرایش معماری – معماری
مقطع ارشد
تعداد صفحات ۱۷
فرمت Word

 

– بيان مسأله اساسي تحقيق به طور كلي (شامل تشريح مسأله و معرفي آن، بيان جنبه‏هاي مجهول و مبهم، بيان متغيرهاي مربوطه و منظور از تحقيق) :

اثرات زیست محیطی و توسعه پایدار، امروزه از بحث برانگیز ترین مباحث معماری هستند. به طور کلی معماری پایدار را می توان معماری ای دانست که نسبت به ویژگیها و شرایط محیطی، مکانی پاسخگو بوده و کمترین صدمات را به محیط زیست بزند. محیط زیستی که برای موجودات زنده حاصل مجموعه ای از تعادل هاست که بر هم خوردن هر کدام ضمانت دوام زندگی را تضعیف میکند. معماری اکولوژیک مطالعه توامان محیط و موجود زنده را هدف قرار داده است و برای رسیدن به این هدف شناخت موجود زنده و محیط و ارتباطات آنها مورد بررسی قرار می گیرد و در مقابل معماری پایدار به دنبال راه حلهایی در مقابل الگوهای سنتی است که بتواند از بروز مسائلی همچون نابودی منابع طبیعی و تخریب اکوسیستمها، آلودگی و گرم شدن زمین جلوگیری کند. معماری محیطی، طراحی و ساخت بر اساس ملاحظات محیطی و با استفاده از مصالح بومی و محلی میباشد. صرفه جویی در منابع، طراحی برای بازگشت به چرخه زندگی و طراحی برای انسان از استراتژیهای معماری پایدار هستند، که میتوان از آنها در بررسی خانه های قدیمی با الگوهای سنتی استفاده کرد. ( پیری ، ۱۳۹۰)

رشد بی رویه جمعیت، افزایش شهرنشینی و مصرف بیش از حد و غیرمسولانه انرژی های فسیلی، به ویژه در دهه های اخیر حیات شهرها را به عنوان بزرگترین مصرف کننده منابع طبیعی مورد تهدید جدی قرار داده است. از این رو توجه به پایداری به یکی از مباحث مهم در ادبیات شهرسازی جهان بدل گشته است. همگام با رشد و توسعه تکنولوژیکی توجه به مفاهیم پایداری، توسعه پایدار، شهر پایدار، شهر اکولوژیک و طراحی هماهنگ با محیط زیست لازمه جوامع بشری عصر حاضر می باشد. ( بهبهانی ، ۱۳۸۷ )

توسعه شهری پایدار را می توان به عنوان توسعه ای تعریف نمود که سلامت اجتماعی و اکولوژیکی بلند مدت شهرها را بهبود می بخشد. چنین توسعه ای در شهرهای مختلف جهان با توجه به مسایل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، کالبدی و زیبا شناختی آن روندی متفاوت داشته و همچنین در طول زمان دستخوش تغییرات می گردد. در راستای نیل به پایداری شهری مطالعه کالبد و عملکرد شهرها، برنامه ریزی و طراحی شهری، طراحی اکولوژیک در مفهوم کلونی های اکولوژیک، دهکده اکولوژیک، شهر اکولوژیک و سایر اشکال طراحی محیطی امری ضروری می باشد. ( سیوف جهرمی ، ۱۳۸۶ )

به نظر می رسد که در گذشته شهرهای ما بهترین پایداری اکولوژیکی را متجلی ساخته اند. توجه به مفاهیم اکولوژیکی و محیطی نظیر آب، خاک، پوشش گیاهی، توسعه سازگار با طبیعت، جهت گیری ساختمان ها و معابر با توجه به زاویه تابش و جهت باد، استفاده از مصالح بوم آورد و مواردی دیگر همگی از ابعاد پایداری اکولوژیک در شهرهای کهن ایران هستند. ( صالحی و همکاران ، ۱۳۹۰)

آنچه که در معماری روز دنیا با عناوینی چون معماری پایدار، معماری اکولوژیک و یا معماری سبز به وفور مطرح میگردد، در واقع به دنبال مشکلات متعدد زیست محیطی، همچون گرم شدن زمین، انقراض اکوسیستمها، آلودگی آب، خاک، هوا و… و زاییده مقوله ای با عنوان توسعه پایدار است که در پایان هزاره سوم میلادی، در پی تغییراتی در نگرش انسان به روش زندگی و به ویژه به محیط زیست خود و به منظور ترسیم جهانی که در آن نظامهای انسانی و طبیعی بتوانند با یکدیگرتا آیندهای دور ادامه حیات دهند، شکل گرفته است . ( همان ، ص ۱۲۶ )

معماری پایدارکه یکی از جریان های مهم معماری معاصر است، عکس العملی منطقی در برابر مسائل و مشکلات عصر صنعت به شمار می رود. با انقلاب صنعتی و پیشرفت های فنی- تکنولوژیکی در عرصه معماری ، معماری بومی اقصی نقاط دنیا که با توجه به طبیعت پیرامون خود و همساز با اقلیم سربرمی افراشت، به دست فراموشی سپرده شد. معماری مدرن نیز که زاده این تحولات بود، به طور کل بستر شکل گیری معماری را نادیده گرفت. انسان عصر مدرن با شعار "سلطه بر طبیعت" بحرانهای توسعه را بیش از پیش دامن زد. شهرهای ما،تکنولوژی ما و معماری ما این فریب را در ذهن ما ایجاد می کند که در حال کنترل طبیعت هستیم و این در حالی است که خود در کنترل طبیعت و جزیی از آن هستیم .دهه ۷۰ را می توان دهه آگاهی یافتن از بحران های زیست محیطی نامید که عکس العمل هایی را در دنیا ایجاد کرد که معماری پایدار یکی از آنهاست . معماری پایدار اکولوژیکی حاصل شناخت عمیق نسبت به محیط پیرامون بوده است . در این معماری کیفیت در راستای نیل به یک هدف صورت می گیرد و آن هم آسایش است. نکته مهمی که در این نوع معماری مورد توجه قرار می گیرد، آن است که تمامی عوامل دخیل در آسایش، مرتبط با هم و به صورت یک سیستم واحد در نظر گرفته می شود .از طریق معماری می توان جامعه ر ا ازمطلوبیت و ارزش فراوان اقتصادی و زیست محیطی انرژیهایی که به نامهای بی زیان ،سبز، آرام و مشهور شده مطلع کرد. انرژیهایی که از دیدگاه هنرمندان و معماران می توان زیبا نامید.آینده جهان، در انرژیهای زیبا نهفته است.پس باید زیبایی نهفته در انرژیهای پاک و حیاتبخش را کشف کنیم . ( طالبی ، ۱۳۹۰)

طبیعت به عنوان بستری که انسان در آن زندگی میکند، دارای ویژگیهایی از قبیل هماهنگی، تنوع، هارمونی و به طور کلی از یک معماری غنی برخوردار می باشد. رشد شهرنشینی در جهان و ایران و ازدیاد شهرهای بزرگ و پر جمعیت و شهرک های صنعتی باعث به دور افتادن انسان از طبیعت شده است. بنابراین انسان روز به روز عطش بیشتری برای دیدار مناطق طبیعی پیدا میکند. یکی از اصلی ترین نیازهای جامعه بشری برای پر کردن اوقات فراغت نیاز به گردشگری است که به شکلهای مختلف از جمله اکوتوریسم متجلی میشود. در سالهای اخیر ملاحظات اکولوژیکی و زیست محیطی موجب گردید تا اکوتوریسم به عنوان سازگارترین نوع گردشگری بیش از سایر اشکال گردشگری مورد توجه قرار گیرد. در واقع این نوع گردشگری جهت ارتقای پیشرفت اقتصادی هر کشور، مردم بومی منطقه و حفظ ارزشهای طبیعی، زیست محیطی و فرهنگی مناطق گردشگری تشخیص داده شده است.( داودی و ذبیحی، ۱۳۹۴)

ورزش صخره نوردی را تقریبا هر کسی می تواند در سطح مبتدی انجام دهد. صخره نوردی برای تمام سنین قابل انجام است. ورزش صخره نوردی یا سنگ نوردی هم مانند بسیاری از ورزش های دیگر باید از ابتدا در سالن های ورزشی و زیر نظر مربیان کارآزموده فرا گرفته شود و بعد با نظارت مربی در روی صخره طبیعی انجام شود. صخره نوردی یا سنگ‌نوردی نوعی ورزش و تفریح که فرد با استفاده از طناب و ابزار مخصوص به بالا رفتن از صخره‌های طبیعی یا دیواره‌های سالنی می‌پردازد. صخره نوردی ورزشی سخت است که برای انجام آن نیاز به تمرین های زیادی دارد و به خاطر هیجاناتی که دارد روز به روز محبوب تر می شود. شاید یکی از دلایل استقبال از ورزش سنگ نوردی نداشتن محدودیت سنی  و جنسی در انجام این ورزش است. صخره نوردی باعث افزایش اعتماد به نفس، کمک به حل مشکلات روحی و باعث تقویت تمرکز ذهنی می شود. البته ورزش صخره نوردی یا سنگ نوردی هم مانند بسیاری از ورزش های دیگر باید از ابتدا در سالن های ورزشی و زیر نظر مربیان کارآزموده فرا گرفته شود و بعد با نظارت مربی در روی صخره طبیعی انجام شود. ورزش صخره نوردی در عین حالی که بسیار مهیج است می تواند خطرناک نیز باشد (توانگر و اصیلی، ۱۳۹۲)

استان همدان با پتانسیل های بالقوه فراوان همچون قرارگیری در دامنه رشته کوه های زاگرس، دشت ها و دامنه های سرسبز و زیبا، منابع عظیم کارستی مانند غارها و چشمه های بکر، حیات گیاهی و جانوری متنوع، رودخانه های خروشان، مراتع و جنگل های پهناور بلوط از قابلیت جذب گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است. در این تحقیق با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی، از مجموع منابع و جاذبه های توریسم کوهستان در استان، پتانسیل های مناسب فعالیت های اکوتوریستی، کوهنوردی و صخره نوردی، ورزش های هوایی، طبیعت گردی، طبیعت درمانی، غارنوردی و ورزش های زمستانی و ورزش های آبی بررسی شده اند. (رحیم زاده و مرادی، ۱۳۹۳)

بررسی و انطباق تعاریف و مفاهیم مربوط به طبیعت گردی، به ویژه اکوتوریسم با فعالیتهای ورزشی- فرهنگی باشگاههای کوهنوردی و صخره نوردی ، حاکی از آنست که اغلب تورهای طبیعت گردی و پیمایش در طبیعت با هدف کسب تجارب ژرف و بدیع گردشگری و با انعطاف پذیری رفاهی بالا انجام می شود. لذا این پتانسیل در کنار محافظت طبیعی در محدوده شهر همدان می تواند زمنیه توسعه طبیعت گردی سازمان یافته و مبتنی بر اصول اکولوژی را فراهم آورد. همچنین وجود زیر ساختهای حقوقی و قوانین ملی و منطقه ای، فرآیند برنامه ریزی راهبردی و سیاستگذاری در این خصوص را فراهم خواهد آورد

د – اهمیت و ضرورت انجام تحقيق (شامل اختلاف نظرها و خلاءهاي تحقيقاتي موجود، ميزان نياز به موضوع، فوايد احتمالي نظري و عملي آن و همچنين مواد، روش و يا فرآيند تحقيقي احتمالاً جديدي كه در اين تحقيق مورد استفاده قرار مي‏گيرد:

با توجه به ویژگی های محیط و نیز ویژگی های فردی و اجتماعی افراد موجود در منطقه تا چقدر در موفقیت یک اثر معماری و نیز هماهنگ شدن آن با محیط اطراف موثر است . برای رسیدن به این موهن باید پتانسیل های مثبت و نیز عناصر موجود در زمینه را شناسایی کرده تا بتوان معماری هماهنگ با محیط اطراف به وجود آورد . نیازی نیست که از تمام عناصر و پتانسیل های موجود در زمینه استفاده شود ، بلکه با انتخاب بهترین گزینه های موجود در سایت و تطبیق آن عناصر با الگوها و فن آوری روز میتوان به شهرسازی پایدار رسید و از به وجود آمدن معماری و شهرسازی ناهمگون جلوگیری کرد و میزان موفقیت ساختمان را در بین مردم افزایش داد چرا که یک ساختمان هماهنگ با محیط خود زمینه ای برای ایجاد ساختمان های دیگر می شود …….

 

توجه مهم (قبل از هر اقدامی حتما بخوانید) :

** پس از خرید لینک دانلود فایل word پایانامه برای شما نمایان می شود.

** اقلیم پایانامه ها گاها مشابه کار شما نیست لذا پس از خرید اقلیم شهر خود را از طریق یوزرتلگرامی زیر پیگیری بفرمایید تا رایگان در خدمت شما گذاشته شود : telegram.me/Saman_Mzde

** در صورتی که اطلاعات،تصاویر بیشتری در رابطه با ان می خواهید ،با شماره تلفن ۰۹۳۰۸۶۰۷۷۸۱  تماس حاصل فرمایید یا درتلگرام بنده پیغام بگذارید : telegram.me/Saman_Mzde

** در صورتی که موضوع پایانامه شما رویکرد دارد می توانید با شماره تلفن ۰۹۳۰۸۶۰۷۷۸۱  تماس حاصل فرمایید یا درتلگرام بنده پیغام بگذارید تا رویکرد کارتونو اضافه کنیم : telegram.me/Saman_Mzde

دانلود فایل word از طریق درگاه بانکی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

تستت متن منو