مقاله ارشد معماری ساماندهي مكاني بر اساس معيارهاي تعلق اجتماعي نمونه موردي محله ارمني نشينان

مقاله ارشد رابطه صورت و معنا در هویت معماری اسلامی ایران
اسفند ۱۰, ۱۳۹۵
مقاله ارشد معماری تحلیل و بررسی قلعه های استان یزد
اسفند ۱۱, ۱۳۹۵
نمایش همه

ساماندهی مکانی براساس معیارهای تعلق اجتماعی

( نمونه موردی محله ارمنی نشینان )

 

 

چکیده

شهر بزرگترین نماد تمدن بشری است که بشر آن را برای امنیت و آسایش خود بنا نموده است. شهر تنها یک سکونتگاه نیست، بلکه آبادی است که روح اجتماع در آن دمیده شده است و از آن هویت می­گیرد هویت شهری، هویت جمعی است که با تبلور عینی در فیزیک و محتوای شهر معنادار می شود و به واسطه ایجاد تداعی خاطرات عمومی در شهروندان، وتعلق خاطر شهرنشینان را به سوی شهروند شدن هدایت می­کند.پس هرچند که هویت شهر خود معلول فرهنگ شهروندان آن است؛ لیکن فرآیند شهروند‌سازی را تحت تاثیر قرار داده و می­تواند باعث تدوین معیارهایی مرتبط با مشارکت و قضاوت نزد ناظران و ساکنان گردد.

اگرچه در مطالعات طراحي شهري و كيفيت مكان، بحث هاي فراواني در ارتباط با اهميت عناصر كالبدي – فضايي، معاني، ساختارهاي اجتماعي و … در ايجاد حس مكان شده است، اما در اين بين، تحقيقات كمتري در مورد تعلق جمعي به مكان به عنوان پارامتري كه به مكان معنا و مفهوم مي بخشد، صورت گرفته است. اين مقاله با تبيين شاخص هاي روابط مذكور ، به انداز ه گيري و مقايسه آنها در محله هاي ارامنه پرداخته است.  اين تحقيق نشان مي دهد كه تعلق به مكان، نقطه تلاقي عناصر كالبدي، مفاهيم ذهني فرد از مكان و ساختارهاي اجتماعي مي باشد كه در سه رابطه روحي – رواني، اخلاقي و بيوگرافيكي قابل دسته بندي مي باشد و همچنين ثابت مي كند كه تعلق جمعي به محله سنتي، بالا و قوي مي باشد و همين امر ذهنيت ساكنان محله را بر روي هويت مكان ها و تعلق به آنها تحت تأثير قرار مي دهد. همچنين روابط مذكور بر همديگر تأثير مستقيم و بسزايي داشته، طوري كه پيوند بين آنها در ايجاد تعلق جمعي غير قابل انفكاك مي باشد.

 

کلمات کلیدی : تعلق اجتماعی ، حس مکان، ، ساماندهی ، ساختارهاي اجتماعي

 

 

مقدمه

هم اكنون بسياري از كارشناسان شهري به اين نتيجه رسيده اند كه كوچك سازي تشكيلات اداره شهرها به واسطه محله ها، با كيفي سازي خدمات ارائه شده از سوي آنها همراه است، چر اكه بزرگي شهرها، مديريت شهرها را در ارائه خدمات بهتر با مشكل مواجه كرده است. توسعه بي حد و مرز شهرهاي بزرگ امروز، چاره اي جز توجه به محل همحوري و مشاركت شهروندان در اداره هرچه بهتر شهر به عنوان مكملي، جهت ارتقاي حقوق ساكنين آن براي طراحان و برنامه ريزان شهري باقي نگذاشته است. طرح انتقال اداره شهرها از منطق هگرايي به ناحيه گرايي و سپس محله گرايي با تأكيد بر تجربيات محلات سنتي، راه حلي معقول در جهت ارتقاي كيفيت سكونت، رفع مشكلات در اداره شهرها و توسعه پايدار مي باشد. امروزه ابعاد انساني محله بيش از هر زمان ديگر مورد توجه برنامه ريزان و طراحان شهري قرار گرفته و انسان نيز به عنوان يك موجود اجتماعي به حضور در چنين فضاهايي علاقه فطري دارد . (Gehl , 2004)

فضاهاي مسكوني امروز درك روح انساني و تعلق اجتماعي به دور شده اند و به همين دليل توجه به عوامل مؤثر در تعلق به مكان در محله هاي سنتي و تعميم آن به واحدهاي همسايگي امروز يكي از ضرورت هاي مهم در عرصه طراحي مجتمع ها و محيط هاي مسكوني مي باشد. به دليل توسعه هاي نامناسب مجتمع هاي زيستي، حس مكان و تعلق به مكان تضعيف شده است و اين خود موجب تغيير در احساس و تصور مردم از مكان شده است. محيط علاوه بر عناصر كالبدي، شامل پيام ها و رمزهايي است كه مردم بر اساس نقش ها، توقعات، انگيزه ها و ديگر عوامل آن را درك مي كنند و در مورد آن به قضاوت مي پردازند. تعلق به مكان، عامل مهمي در هماهنگي فرد و محيط، بهره برداري بهتر از محيط، رضايت استفاده كنندگان و در نهايت تداوم حضور در آن مي باشد (فلاحت، ۱۳۸۵).  در اين ميان، مجموعه اي از عوامل محيطي، مناسبات معيشتي، آيين ها، مفاهيم اجتماعي و اعتقادي بر پايداري و تعلق اجتماعي در محله سنتي اثر مي گذارد. شاخصه هاي فرهنگ ي اجتماعي محلات سنتي و كاركردهايي كه محله به عنوان يك عرصه مسكوني در شهرهاي ايراني ايفاء كرده است، توجه به نقش مفهوم سكونت در ساختار محلات گذشته، عامل مهمي در تحقق سكونت جمعي و ايجاد حس تعلق در محله بوده است كه با مطالعات آنها و بهره گيري از اين تجربيات مي توان چارچوبي مناسب براي طراحي و برنامه ريزي مجتمع هاي مسكوني جهت ارتقاي تعلقات اجتماعي و كيفيت سكونت پيشنهاد داد.

تأكيد اين مقاله بر روي مفهوم تعلق جمعي به مكان و اهميت آن در تحقق سكونت در محله ارامنه نشین است. جهت شناخت عميق مفهوم تعلق اجتماعي در نظام محلات ، ابتدا به تعريف مفاهيم و كاركردهاي محله در شهرهاي ايراني پرداخته مي شود و مختصات كالبدي و فضايي محله مورد توجه قرار مي گيرد،

 

بيان مساله

از جمله پيامدهاي از هم پاشيدگي محلات را مي توان در كمرنگ شدن سرمايه اجتماعي، يعني عدم احساس تعلق و وابستگي به محل و محلّه زندگي، عدم اعتماد متقابل و عدم احساس مسووليت در قبال شرايط و مسووليتهاي اجتماعي مشترك مشاهده نمود. اينك در كوي ها و مناطق مسكوني جديد، بيشتر ويژگيهاي موجود در محلات پيشين از ميان رفته و همزيستي اجتماعي- اقتصادي مردم، جايگزين هم نشيني هاي قومي- مذهبي و هم گونگيهاي كليه شئون زندگي اجتماعي گرديده است. اين هم زيستي در عين حال كه از تبعات شيوه زندگي جديد بوده ، از فرو بستگيهاي درون محلّهاي فرهنگي پيشگيري ميكند.حس تعلق اجتماعي  از نيازهاي اساسي انسان است و افراد سعي مي كنند از طريق تعامل با ديگران، به اين حس دست يابند . درواقع، افرادي كه در برقراري ارتباط با ديگران موفق نيستند، براي انطباق با محيط با استرس و مشكلات زيادي روب هرو مي شوند. انديشة تعلق اجتماعي از مفاهيم مهمي است كه روان شناسان اجتماعي و محيط شناسان و جامعه شناسان در تحليل رفتار فردي و اجتماعي و همچنين ، براي بيان علت انواع رفتار فردي و گروهي و تحليل پديد ة انحرافات ……………………………….ادامه مطالب بعد از خرید.

توجه مهم (قبل از هر اقدامی حتما بخوانید) :

** پس از خرید لینک دانلود فایل word پایانامه برای شما نمایان می شود.

** اقلیم پایانامه ها گاها مشابه کار شما نیست لذا پس از خرید لینک دانلود اقلیم رایگان شهر شما نمایش داده می شود

** در صورتی که اطلاعات،تصاویر بیشتری در رابطه با ان می خواهید ،با شماره تلفن ۰۹۳۰۸۶۰۷۷۸۱  تماس حاصل فرمایید یا درتلگرام بنده پیغام بگذارید : telegram.me/Saman_Mzde

** در صورتی که موضوع پایانامه شما رویکرد دارد می توانید با شماره تلفن ۰۹۳۰۸۶۰۷۷۸۱  تماس حاصل فرمایید یا درتلگرام بنده پیغام بگذارید تا رویکرد کارتونو اضافه کنیم : telegram.me/Saman_Mzde

دانلود فایل word از طریق درگاه بانکی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

تستت متن منو