مقاله ارشد معماری تحلیل و بررسی قلعه های استان یزد

مقاله ارشد معماری ساماندهي مكاني بر اساس معيارهاي تعلق اجتماعي نمونه موردي محله ارمني نشينان
اسفند ۱۰, ۱۳۹۵
پایانامه ارشد معماری طراحی مجتمع تجاری با رویکرد معماری سبز
اسفند ۱۱, ۱۳۹۵
نمایش همه

معرفی قلعه های استان یزد


مقدمه

قلعه یا دژ به معنی استحکامی است که در اطراف شهرها ساخته  می‌شده‌ است. از قلعه به هنگام جنگ‌ها استفاده می‌شده و مردم تا زمانی که بیم حمله دشمن وجود داشته در درون دژ می‌ماندند و معمولاً در درون آن آذوقه زندگی برای چندین ماه موجود بود. برای محافظت از ساختمان و استحکامات و قسمت‌های مختلف قلعه بارو ساخته می‌شده است.  دیوارهای دفاعی و خاکریزهای متعلق به آغاز سکونت انسان در ایران هنوز برجاست. شکل آنها به موازات پیشرفت سلاح‌های تهاجمی و تدافعی تکامل یافته است. در دوران پیش از تاریخ و اوایل دوران تاریخی شکل گیری قلعه ها ، نوع استحکامات عموماً تابع مقتضیات ناشی از محل قلعه یا دهکده و اوضاع طبیعی سرزمین بود. طرح ‌های ساختمانی بیشتر قلعه‌ ها بر اساس معلومات و تجربة کلّی نسبت به حمله و دفاع ریخته می‌شد تا سنت‌ های محلّی. در هر دوره‌ای، روش ‌های آزموده و مقبول برای ایجاد استحکامات انتخاب می‌شد. در سبک استحکامات ایران باستان آثاری از نفوذ سبک بین ‌النهرین و سایر کشور های همسایه دیده می‌شود. استان يزد با موقعيت جفرافياییي وگستره طبيعي خود داراي بنا ها و بافت هاي گوناگوني در بخش هاي مختلف خود است اين استان، ارزشمندترين و وسيع ترين بافت قديمي يكپارچه را دارد. بافت قديم يزد، گنجينه هاي گرانبهايي از آثار تاريخي و فرهنگي بشر را در خود جاي داده كه با فرسودگي آنها علاوه بر ساختار كالبدي، هويت فرهنگي و تاريخي آن نيز در معرض خطر نابودي قرار گرفته است. در ميان روايت هايي كه توسط مورخان يا جهان گردان از جغرافياي يزد شده است اشارتي به دژها واستحكامات نفوذناپذير آن شده است روستاي مهرجرد و روستاي خورميز و قلعه باستاني آن دارد و برادر او در جنب مهريجرد دهي بساخت وآن را هرميز نام كرد واكنون آن را خورميز مي خوانند. در گذشته بنا بر ويژگي هاي خاص منطقه اقدام به احداث بنا ها و سازه هاي دفاعي گوناگون بر سر راه هاي باستاني مي نمودند كه با توجه به جغرافياي سياسي حكومت ها، اهميت اين مسيرها ، برخي از اين سازه ها هسته هاي اوليه برخي از شهرهاي باستاني يزد راتشكيل داده اند . پس از بررسي هاي صورت گرفته توسط اداره میراث فرهنگی در جغرافياي استان يزد، تعداد چهل قلعه تاريخي از ميان هفتاد قلعه موجود انتخاب شد. اكثر اين قلعه ها مربوط به دوران قاجار هستند . اين مقاله با سعي در شناخت كاركرد اوليه بناها و استحكامات دفاعي شاخص يزد كه بعضا هسته اصلي برخي از شهرها را تشكيل داده اند.

 

موقعیت جغرافیایی استان یزد

استان یزد یکی از خشک ترین مناطق حوضه داخلی کشور محسوب می‌شود که حدود ۵/۱۲ میلیون هکتار عرصه های منابع طبیعی را در حاشیه کویر مرکزی ایران در برگرفته است. استان یزد از نظر پستی و بلندی تنوع فراوانی دارد، به طوری که ارتفاع آن از سطح دریای آزاد در نقاط مختلف متفاوت و از حدود ۸۵۰ متر در اطراف ریگ زرین تا حدود ۴۰۰۰ متر در شیرکوه متغیر است. استان‌ یزد در سال ۱۳۸۵ حدود ۹۷۷۰۰۲ نفر جمعیت‌ داشته‌ است‌. از این‌ تعداد ۷۵/۱۵ درصد در نقاط‌ شهری‌ و ۲۴/۸۵ درصد در نقاط ‌روستایی‌ ساكن‌ بوده‌اند. شهر یزد پرجمعیت‌ترین‌ شهر و مركز سیاسی‌ – اداری‌ استان‌ یزد است‌.

۱: موقعیت استان یزد در نقشه ایران

( استانداری استان یزد) .

شهرستان يزد دومين «شهر خشت خام» و «تاريخي» جهان است. شهر يزد در بین ايرانيان، به شهر بادگيرها معروف است كه درواقع، بادگيرها سيستم تنفسي شهر محسوب می‌شوند . یزد از شهرهای قدیمی ایران است، بنای آن را که بیش از آن کثه نام داشته، به یزدگرد دوم ساسانی نسبت می‌دهند. که قلعه مستحکمی بود و حومه‌ای در کنار کویر داشت، دارای دو دروازه‌ آهنین ـ دروازه ایزد و دروازه‌ی مسجد بود. واژه يزد، نامى است باستانى كه ريشه در يَشْتْ yast) يا (يَزْتْ yazt) و (يَسْنْ ( yasn) دارد، به معانى نيايش، پرستش، ستايش و ايزد. روایتی كه اخیرا راجع به نام قدیمی شهر یزد مورد سخن قرار گرفته نظر مرحوم حسن پیرنیا در كتاب تاریخ باستان جلد دوم است كه ایشان می‌گوید نام شهر یزد در قدیم ایساتیس یا فرافر بوده و در دوران سلطنت هخامنشیان به ولایات ایران منضم گشته است ( افشار ، ۱۳۷۴) .

۲ : عکس قدیم شهر یزد

(افشار ، ۱۳۴۸) .

مردم استان یزد به زبان فارسی رایج، با پاره‌ای ویژگی‌های گویشی سخن می‌گویند. زرتشتیان ساکن استان یزد در میان خود به زبان نیاکان خویش و به زبان فارسی دری سخن می‌گویند (كاتب ، ۱۳۵۷ : ۱۵) . پیش از ورود مسلمانان به ایران، مردم استان یزد نیز مانند مردم سایر نقاط ایران زرتشتی بودند. با انقراض حکومت ساسانیان در نیمه نخست سده اول ه. ق مردم بیشتر نقاط ایران ازجمله استان یزد نیز به دین اسلام گرویدند؛ قریب به‌اتفاق مردم استان یزد، مسلمان و پیرو ……………. ادامه مطالب بعد از خرید.

 

 

توجه مهم (قبل از هر اقدامی حتما بخوانید) :

** پس از خرید لینک دانلود فایل word پایانامه برای شما نمایان می شود.

** اقلیم پایانامه ها گاها مشابه کار شما نیست لذا پس از خرید لینک دانلود اقلیم رایگان شهر شما نمایش داده می شود

** در صورتی که اطلاعات،تصاویر بیشتری در رابطه با ان می خواهید ،با شماره تلفن ۰۹۳۰۸۶۰۷۷۸۱  تماس حاصل فرمایید یا درتلگرام بنده پیغام بگذارید : telegram.me/Saman_Mzde

** در صورتی که موضوع پایانامه شما رویکرد دارد می توانید با شماره تلفن ۰۹۳۰۸۶۰۷۷۸۱  تماس حاصل فرمایید یا درتلگرام بنده پیغام بگذارید تا رویکرد کارتونو اضافه کنیم : telegram.me/Saman_Mzde

دانلود فایل word از طریق درگاه بانکی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

تستت متن منو