بافت در معماری

طراحی نور پردازی مجتمع فرهنگی نانجینگ
دی ۱۲, ۱۳۹۵
ضوابط طراحی
دی ۱۲, ۱۳۹۵
نمایش همه

نگاهی به اهمیت بافت در معماری

نگاهی به اهمیت بافت در معماری

دنیا پیرامون  ما با انواع بافت ها غنی شده است بافت ها همانند دیگر عناصر بصری میتواند برای ما الهام بخش و تحریک کننده باشد، برخی از هنرمندان با استفاده از بافت ها تاثیر عمده ای در مخاطبان خود میگذارند. استفاده از بافت ها باعث افزایش حمایت معنی نهفته در پشت کار میشود و بافت ها همواری یک از مهمترین اساس آثار معماری میباشند .

در مقالات قبل راجب نورها و رنگ  بسیار صحبت شد که جزء ویژگی ها و کلیت بافت ها بحساب می آیند و به جرات میتوان گفت یکی از اساسی و پایه ای ترین مباحث در مبحث بافت ها رنگ و نور میباشند. به سبب اینکه خود رنگها یکی از عناصر تشکیل دهنده بافت ها و نور ها یکی از تاثیر گذارترین عوامل روی بافت ها میباشد. و ما در این مبحث قصد داریم نگاهی به بافت ها در معماری داشته باشیم.

بافت چیست؟

اگر چه تعریف جامعی از بافت وجود ندارد، اما داری یک تعریف کلی میباشد. در یک مفهوم کلی بافت ها تعریف کننده ویژگی سطح و رویه ی  هر جسم خاص است. بافت ها تنها عنصر بصری هستند که از طریق دیدن و لمس کردن احساس را در مخاطب بر می انگیزند.

گاهی به بافت ها در معماری :

بافت ها طور کلی به دو دسته کلی تقسیم میشوند

  1. بافت های بصری
  2. بافت های لامسه ای

بافت بصری

بطور کلی به بافت هایی گفته میشود که برای ما قابل دیدن و درک کردن میباشند اما قادر به لمس آنها نیستیم. نمونه بافت بصری آسمان میباشد که نقوش نوری متغییر دارد  ولی ما قادر به لمس آن نیستیم. بافت بصری خود به دو دسته تصویری و ترسیمی تقسیم میشود.

  • بافت تصویری

اين نوع بافت معمولا بصورت شبيه سازي از اشكال و اشيا طبيعت و به صورت واقع نما ساخته و پرداخته مي شوند مانند بافت اشيا واقع در تصاوير عكاسي،نقاشي هاي طبيعت گراها يا بافت آثار حجمي و محسمه سازي هاي بر گرفته از واقعيت

  • بافت ترسیمی

این بافت ها به روش های گوناگون تجربی و برای ایجاد تاثیرات بصری خالص به وجود می آیند.

بافت های ترسیمی با استفاده از تراکم خطوط در ترکیب های متنوع و یا با استفاده از لکه ای تیره-روشن و رنگی و یا به کار گرفتن مواد و ابزار های مختلف بوجود می آیند.

تاثیرات بصری این بافت ها بسیار خیال انگیزتر از بافت های لامسه ای و تصویری است.

بافت لامسه ای

لامسه یکی حواس پنچ گانه ما میباشد و با لمس کردن اشیاء مختلف تفاوت های آنها را درک میکنیم. بافت های لامسه ای بستگی به ساختار جسم دارد که زبر , خشن , سخت , نرم، ریز یا درشت و غیره … باشد. هر چند این گونه بافت ها از طریق بصری قابل تشخیص هستند ولی تجارب گذشته ما در لمس کردن اشیا این امکان را به ما میدهد تفاوت های اجسام مختلف را تشخیص دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

تستت متن منو