مقاله معماری تاثیر معماری کلاسیک بر معماری نماهای مجتمع مسکونی در دهه ۱۳۸۰

پروپزال ارشد مجموعه تفریحی،گردشگری
آذر ۶, ۱۳۹۵
پروپزال ارشد طراحی مرکز فرهنگی آموزشی برای معلولین جسمی حرکتی با رویکرد باغ ایرانی
آذر ۶, ۱۳۹۵
نمایش همه

 چکیده

شهر یکی از بزرگترین نمادهای تمدن بشری است که بشر آن را برای اهداف متفاوتی بنا نموده است. شهر تنها یک سکونتگاه نیست، بلکه مکانی است که روح اجتماع در آن دمیده شده است و از آن هویت می گیرد هویت شهری،هویت جمعی است که با تبلور عینی در فیزیک و محتوای شهر معنادار می شود و به واسطه ایجاد تداعی خاطرات عمومی در شهروندان، تعلق خاطر شهرنشینان را به سوی شهروند شدن هدایت می کند. پس هر چند که هویت شهرخود معلول فرهنگ شهروندان آن است؛ لیکن فرآیند شهروند سازی را تحت تأثیر قرار داده و می تواند باعث تدوین معیارهایی مرتبط با مشارکت نزد ناظران و ساکنان آن گردد. از آنجایی که هویت مجموعه ای از صفات و مشخصاتی است که باعث تشخص یک فرد یا اجتماع از افراد و جوامع دیگر می شود؛ شهر نیز به تبعیت از این معیار، شخصیتیافته و مستقل می گردد. مقوله هویت بطور عام و هویت شهری بطور خاص از جمله مقولاتی است که به جهت نقشی که در شناخت افراد، اشیا، اجتماعات و مکان ها دارد، حائز اهمیت فراوان است. در این میان یکی از مسائل بنیادی شهرهای ایران، مسئله هویت شهر است. امروز علی رغم گسترش و توسعه شهرها، سیمای آنها فاقد شخصیت شهری و مولد انواع بحران ها می باشد. شهر بدون هویت، قدرت خود را در هدایت ناخودآگاه جمعی شهروندان از دست می دهد. لیکن نمای ساختمان ها به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده سیما و منظر شهر، دارای نمادها و نشانه های تعیین کننده هویتی است که از عواملی همچون اقلیم، فرهنگ و اقتصاد تأثیر می پذیرد. در سالهای اخیر برای احیای هویت معماری ایرانی اقدامات متعددی صورت گرفته که از نتایج آنها قبول سهم مشترک حوزه عمومی وخصوصی بر نما است، امروزه دست کم در کشورهای توسعه یافته ضرورت حضور و مداخله شهروندان در شکل بخشیدن به عوامل اثرگذار شهری به رسمیت شناخته شده است.

به باور برخی صاحب نظران در زمینه طراحی شهری دخیل کردن جامعه و شهروندان در مدیریت شهری موجب تکامل شهروندان و جامعه شده و به آگاه سازی و توامندسازی آنان در زمینه حقوق محیطی شان و چگونگی پیگیری و تأمین آن کمک می کند . در طراحی معماری دهه های اخیر ایران، کمتر به تاریخ و هویت کشورمان توجه شده است. در گذشته، طرحی ساخته نمی شد که فقط جنبه ی تمایز از طرح های اطراف و یا تقلید از طرح های کشورهای دیگر را داشته باشد؛ مگر آنکه نوآوریآن مفید واقع می شد. متاسفانه در حال حاضر معماران به دلیل منحصر به فرد کردن طرح های خود و یا مورد پسند بودن فرم های ساختمان های غربی از منظر مردم عوام ، معماران خطی می کشند که هم از جنبه ی عملکردی و هم از جنبه ی زیبایی شناختی و تاریخ گرایی، سودی برایمان ندارد. چه بسا برای هویت بناهای باستانی و درنتیجه برای تمدن ۲۵۰۰ ساله ی ایران، خطر آفرین می باشد. اگر از کنار ساختمان های شیک و لوکس شهری عبور کنید با برج های سر به فلک کشیده ای مواجه می شوید که به هیچ دوره تاریخی و مکانی ما تعلق ندارند و تنها حسی از اشرافیت را به رخ می کشانند. این بناها به سبک کلاسیک معروف هستند که برداشتی فرمال از بناهای یونان و روم باستان می باشد. هدف این بحث معرفی سبک کلاسیک و تاثیر آن بر معماری ایرانی و نمای مجتمع های شهر تهران می باشد .

 

کلیدواژه‌ ها: هویت، سیمای شهری، نماهای سبک کلاسیک، اقتصاد، جامعه، نما ،

 

۲- مقدمه 

توجه به سیمای شهری و سازمان فضایی شهر مستلزم آن است که هر مجموعه فارغ از مقیاس  و تعدد الگوهای فضایی دارای جلوه ای متمایز و در عین حال یکپارچه باشد و با استفاده از توانایی های معماری خود معرفی و شناسانده شود. بدنه های شهری بخشی از مهمترین نقش های القا کننده را در سیمای شهری دارند و در تعریف هر فضای معماری اهمیت اساسی می یابند در تعریف فضاهای شهری انواع بدنه ها، خصلت و مصادیق خاص خود را دارند و با توجه به ………………..
ادامه مطالب بعد از خرید………………….

توجه مهم (قبل از هر اقدامی حتما بخوانید) :

** پس از خرید لینک دانلود فایل word پایانامه برای شما نمایان می شود.

** اقلیم پایانامه ها گاها مشابه کار شما نیست لذا پس از خرید لینک دانلود اقلیم رایگان شهر شما نمایش داده می شود

** در صورتی که اطلاعات،تصاویر بیشتری در رابطه با ان می خواهید ،با شماره تلفن ۰۹۳۰۸۶۰۷۷۸۱  تماس حاصل فرمایید یا درتلگرام بنده پیغام بگذارید : telegram.me/Saman_Mzde

** در صورتی که موضوع پایانامه شما رویکرد دارد می توانید با شماره تلفن ۰۹۳۰۸۶۰۷۷۸۱  تماس حاصل فرمایید یا درتلگرام بنده پیغام بگذارید تا رویکرد کارتونو اضافه کنیم : telegram.me/Saman_Mzde

 ** پایانامه ها دارای پروپزال می باشد.

دانلود فایل word از طریق درگاه بانکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

تستت متن منو